Kluszkowce

Kluszkowce noclegi to wieś w województwie małopolskim, w gminie Czorsztyn. Jest ona pięknie położona w dolinie potoku Kluszkowianka, blisko Zbiornika Czorsztyńskiego i takich ważnych ośrodków turystycznych, jak Krościenko, Szczawnica czy Białka Tatrzańska.
noclegi Kluszkowce już na początku XX wieku były popularną wioską letniskową, lecz prawdziwy boom turystyczny rozpoczął się w momencie powstania zbiornika czorsztyńskiego. Na skraju wsi, powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Również zimą jest co robić: miłośnicy białego szaleństwa spotykają się tutaj na zboczach góry Wdżar (767 m n.p.m.), gdzie znajduje się Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski. Tutejsze stoki są co roku świetnie przygotowane, oświetlone, w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, z krzesełkowym i orczykowymi wyciągami narciarskimi. Góra Wdżar jest także doskonałym punktem widokowym na Zbiornik Czorsztyński i okoliczne pasma górskie.
Wieś Kluszkowce pokoje gościnne będzie doskonałym miejscem na wypoczynek dla całej rodziny, z dala od szumu wielkiego miasta, ale jednocześnie w bliskiej odległości. Tutejsza oferta noclegowa zadowoli każdego, również lokalne bary i domowe obiady znajdą swych amatorów i sprawią, że nie raz tutaj wrócimy!

Podczas wizyty w Pieninach warto obejrzeć pewne piękne miejsce nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Osada Czorsztyn, do której trafić można z miejscowości Kluszkowce domki, kierując się w stronę jeziora, to skansen XIX-wiecznych willi przeniesionych tu z dna zbiornika, przed jego zalaniem.

Góra Wdżar (767 m n.p.m.) położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. W przeszłości była wulkanem, od 1870 r. – kamieniołomem andezytu, a dziś to atrakcja turystyczna – punkt widokowy na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne pasma górskie.

Na jednej ze skał gołoborza znajdującego się na grzbiecie Wdżaru, a także na szczycie góry można zaobserwować lokalną ujemną anomalię magnetyczną. Igła kompasu przyłożonego do skały wskazuje tu północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna. Kluszkowce pensjonaty