Walory Murzasichla

W województwie małopolskim znajduje się wiele miejscowości, które są w Polsce niezwykle istotne pod względem sektora turystycznego. Również znajdujące się z granicach tego województwa Podhale takie ukierunkowanie z pewnością posiadają. Podhalańskie miejscowości i wsie wabią turystów swoim nietypowym góralskim klimatem. Jedną z charakterystycznych wsi na terenie Podhala jest Murzasichle . Ta podhalańska wieś stanowi część gminy Poronin. Bardzo korzystna jest również jej lokalizacja. Murzasichle noclegi znajduje się w pobliżu Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej , co oczywiście wpływa na atrakcyjność turystyczną tego miejsca. Zajmuje również skrajne tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego , co związane jest oczywiście z wspaniałymi warunkami przyrodniczymi tej wsi. Do okolicznych miejscowości, które na mapie stanowią towarzystwo Murzasichle należą między innymi Majerczykówka, Kośne Hamry, Małe Ciche a także Toporowa Cyrhla.

Nietuzinkowe walory przyrodnicze, związane zarówno w obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego jak i pobliskimi miejscowościami uczyniły Murzasichle typową wsią letniskową, na terenie której swój urlop (również w okresie zimowym) spędza naprawdę wielu turystów. Mówiąc o tanie noclegi Murzasichle nie można pominąć kwestii nazwy tej wsi. Ten podhalański „łamacz języka” (poprawne wypowiedzenie nazwy wsi dla bardzo wielu okazuje się nie lada wyzwaniem) została zaczerpnięta z zespojenia dwóch funkcjonujących oddzielnie wyrazów. Pierwsze z nich to Mur natomiast drugie to Zasichle. Drugi człon nazwy pochodzi od nazwy wsi znajdującej się za przepływającą niegdyś przez ten obszar rzeką – Sichła. Pierwszy wyraz pochodzi zaś od nazwy innej okolicznej miejscowości. Połączenie obydwu nazw nastąpiło wskutek jednoczesnego połączenia się tych miejscowości. Wspólnie utworzyły nie tylko jeden teren, ale również jedną nazwę. Istnieją legendy, które podają zupełne inne pochodzenie tej nazwy, jednak są one raczej ciekawymi powiastkami, które głoszone są przez miejscowych rodowitych górali, niżeli prawdziwym związkiem z etymologią nazwy tej podhalańskiej wsi.

Murzasichle pokoje gościnne jest fenomenalnym miejscem dla wszystkich entuzjastów regionalnej sztuki. Do miejsc, które w bardzo znaczący sposób podkreślają góralską specyfikę wsi należy z pewnością przepiękny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Ta sakralna budowla jest stosunkowo nowa, gdyż jej historia liczy sobie około 50 lat. Kościół wzniesiony został przez mieszkańców Murzasichle, którym w niesamowity sposób udało się oddać specyfikę góralskiej architektury. Odrobinę charakteru tej podhalańskiej wsi poznać można również podczas Świąt Bożego Narodzie. Murzasichle pensjonaty W tym grudniowym okresie każdego roku wewnątrz kościoła odbywają się jasełka, które są oczywiście związane zarówno z typowym góralskim dialektem jak i muzyką. Góralskiego śpiewu oraz góralskich melodii posłuchać można również podczas wakacji, kiedy to w kościele odprawiane są uroczyste, świąteczne msze. Dla naprawdę sporej ilości turystów typowy góralski charakter stanowi dużą atrakcję. Goście pragną poznać specyfikę życia tamtejszych mieszkańców, która w wielu różnorodnych wymiarach różni się od sposobu życia ludzi innych regionów Polski. Ta urokliwa miejscowość swój swoisty charakter zapewnia także innym drewnianym budynkom, które tworzą zabudowę Murzasichle. Ta podhalańska wieś nie posiada oczywiście ze względu na swoją administracyjną naturę rynku, jednak za arterię podaje się zwykle ulicę Sądelską. To właśnie wzdłuż niej usytuowane są wszystkie istotne obiekty w życiu mieszkańców wsi, a wśród nich szkoła, biblioteka, poczta, remiza OSP oraz wspomniany już wcześniej kościół. Murzasichle wille