Białka

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje tereny na południu Polski sąsiadując ze Słowacją u podnóża Tatr. W skład gminy wchodzi 8 wsi: Białka Tatrzańska, Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica i Rzepiska.
Oś gminy stanowi droga z Nowego Targu, przez Groń, Białkę Tatrzańską, Bukowinę Tatrzańską na Łysą Polanę i dalej – do Morskiego Oka. Uzupełniającą do tej osi jest równoległa droga boczna przez Groń i Leśnicę do Bukowiny Tatrzańskiej. Z Bukowiny Dolnej, na lewo od tej osi, zbacza droga na Polski Spisz.
Z kolei w Bukowinie (Na Klinie) kolejnym odgałęzieniem (w prawo) jest droga do Poronina i Zakopanego. Białka noclegi
Wśród wielu atrakcyjnych miejsc położonych w Tatrach, a objętych granicami gminy wyróżnić trzeba: Rysy nad Morskim Okiem, Świnicę, Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Dolinę Roztoki, a także Rusinową Polanę, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.
W górnym biegu rzeki Białki, na prawym brzegu, w Jurgowie, znajduje się niespotykany gdzie indziej zespół szałasów pasterskich. Natomiast w jej dolnym biegu, pomiędzy Białka Tatrzańska noclegi tanio i Nową Białą, wśród wapiennych skałek utworzono rezerwat przyrody – Przełom rzeki Białki. Uzupełnieniem cudów przyrody jest kilka zachowanych obiektów zabytkowych. Wśród nich należy wymienić drewniane kościoły w Jurgowie, Białce Tatrzańskiej, odnowiony stary kościółek w Bukowinie Tatrzańskiej oraz zagrody spiskie w Czarnej Górze, zwłaszcza na Sołtystwie. W części wsi zwanej Zagórą, w pobliżu kościoła, jest Zagroda Korkoszów, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Tu można zobaczyć ciekawe eksponaty gazdowskie, nie spotykane gdzie indziej wyposażenie domu, stroje ludowe. Białka Tatrzańska pensjonaty
Warto odwiedzić Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej, jako że jest największym budynkiem drewnianym w Polsce. Urozmaiceniem na trasie wycieczek są stare tartaki i młyny oraz wiele zabytkowych kapliczek przydrożnych. Białka Tatrzańska pokoje do wynajęcia
Mieszkańcy gminy trudnią się rolnictwem, rzemiosłem i agroturystyką. Na uwagę zasługuje to, że rolnicy uprawiają ziemię tradycyjnymi metodami, bez użycia nawozów sztucznych i środków chemicznych. Górski klimat sprawia, że sieją owies i jęczmień, sadzą ziemniaki i dwukrotnie zbierają z górskich łąk siano. Sprzyja to hodowli bydła i owiec oraz ukształtowaniu się bogatej i nadal żywej tradycji pasterskiej. Białka Tatrzańska ośrodki wypoczynkowe
W czasie świąt, uroczystości religijnych czy wesel mieszkańcy gminy noszą stroje regionalne. Na co dzień używają gwary góralskiej w odmianie podhalańskiej i spiskiej. Pielęgnują tradycje i stare zwyczaje. Z szacunkiem podchodzą do specyficznej kultury, którą wytworzyły pokolenia ich przodków, często również wzbogacając ją nowymi elementami. Widać to chociażby w architekturze, czy kuchni góralskiej. We wszystkich wsiach działają zespoły regionalne oraz muzyki góralskie.

W Bukowinie Tatrzańskiej odbywają się każdego roku imprezy folklorystyczne o uznanej renomie: w lutym Karnawał Góralski, w sierpniu Sabałowe Bajania. Z kolei w Białce – letnie festyny i wiele zimowych imprez sportowych i rozrywkowych oganizowanych przez Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska.
Coraz większą atrakcją w okresie wiosenno-letnim są spływy kajakowe na Białce. Rzeka ta ze swoimi „spadami” stanowi naturalny tor dla kajakarstwa górskiego. Innym, coraz bardziej popularnym sportem jest jazda na rowerach górskich latem i zimą po śniegu.

Możliwości uprawiania sportów są duże. Są boiska sportowe, wrotkarnia.
Na terenach Białki Tatrzańskiej i okolicznych wsi czynnych jest zimą ponad 30 wyciągów narciarskich, oświetlonych, z wygodną dla narciarzy infrastrukturą usługową: parkingi, gastronomia, wc, wypożyczalnie sprzętu (jest ich kilkadziesiąt) i szkółki narciarskie. W Białce czynne jest też naturalne, oświetlone lodowisko. Cały rok działa Terma Bania – kryte i odkryte baseny kąpielowe z wodą z podziemnych odwiertów geotermalnych.

Kilkanaście kilometrów od Białki można zwiedzić sławne zamki warowne w Niedzicy i Czorsztynie oraz pobliski Czerwony Klasztor na Słowacji, a także uczestniczyć w spływie do Szczawnicy flisackimi tratwami nurtem Przełomu Dunajca.

W ostatnich latach mieszkańcy Białki Tatrzańskiej nastawili się na zawodową obsługę noclegową turystów. Przebudowują swoje tradycyjne domy rodzinne, budują nowe, komfortowo wyposażone w pokoje z łazienkami; prowadzą też domowe wyżywienie przygotowując wiele potraw regionalnych. Coraz więcej gospodarzy udostępnia gościom łącza internetowe.

W Białce Tatrzańskiej oraz na Łysej Polanie działają całodobowe stacje paliw. W centrum gminy, w Bukowinie Dolnej jest ośrodek zdrowia i apteka; tu też mieści się siedziba Urzędu Gminy.